Imi place Aurora Liiceanu pentru ce scrie, nu pentru cum scrie. Îmi place pentru că se citeşte lejer, dar este în acelaşi timp profund. Nu prea mă interesează poveştile altora, dar din cărţile Aurorei Liiceanu simt că pot învăţa o mulţime de lucruri.
Mărturisesc, mi-a fost mereu teamă de oameni isterici şi agresivi, iar când este vorba de femei, rareori mă amuz. Chiar mă simt prost, mi-e – cum s-ar zice – ruşine de ruşinea lor. Aici am găsit câteva istorioare cu femei, dar, prin felul în care le-a prezentat autoarea, mi-au stârnit mila şi compasiunea, nu panica.
Se subliniază câteva teme interesante, dar nu originale – a mai vorbit despre ele şi în celelalte cărţi semnate de ea – femeia, iubirea, părinţii, copiii, tangenţial şi relaţia omului cu animalele.
Este o carte de citit pentru orice om interesat de lumea în care trăieşte, pentru oricine îşi mai bate capul măcar din când în când să-şi înţeleagă semenii.
Articol realizat de Laura
Din cuprinsul cartii:
Femeile
• Insist sa te iubesc • Sindromul Cenusareasa. Cite femei nu-l au? • Situatii imposibile, neputinta psihologului • Femeile trebuie sa traiasca din farmecul lor • Despre semne si despre o mama • „O romanca sanatoasa”: Cornelia • Corina si visele fetelor • La doi pasi de tine poate fi un om interesant: Maricica • Cu femeile nu-i de glumit: Tirgsor • Prostiile mele, doar citeva • M-am trezit ca practic gainaria romaneasca • Frica de „ne-buni” exista • Asteptandu-mi fiul, m-am gindit la efectul Zeigarnick
Barbatii
• Rochia si barbatul • „Vreau sa fiu aurolac!” • Barbatii care raman mai mult sau mai putin langa o femeie • Din verighetele nevestelor, mi-am facut o salba de barbatie • Umilintele barbatului, umilintele femeilor • Barbatii „obisnuiti” pot fi mari criminali • Iubiri si o iubire stranie • Charisma de charisma
Noi
• Lumea se schimba chiar sub ochii nostri si noi cu ea • Sa amestecam prezenta cu absenta, poate-i mai bine? • Munduruku • Dau din coate printre anonimi. Exista, insa, „penitele-otravite” • Gesturi nebunesti, uneori gandite, alteori spontane • Este un abis in noi • Clonarea si spectacolul • Ah, privirile noastre! Privirile lor! • Ne pacalim de multe ori • Cuvantatoare si necuvantatoare: hai sa dam mina cu mina! • In situatii disperate te ajuta un ingeras • Stricaciunea mintii duce la stricaciunea limbajului, dar si invers • Mici intimplari fara perdea sau deocheate • Poate parea hazliu, poate parea vulgar • Cum se minte si minciuna • Cine sa ne inteleaga?
Autor: Aurora Liiceanu
Editura: Polirom
An aparitie: 2010
Numar de pagini: 304 pagini
Format: 12×18.5 cm
ISBN: 978-973-46-1654-1
Pret: 27.95RON











No Comments, Comment or Ping
Reply to “Rendez-vous cu lumea”